Rubriky
Tunisko tipy a informace

Jak se platí v Tunisku

Jak se platí v Tunisku? Jaká měna je v Tunisku a jak je to tady s kartami? Jaké peníze si přivézt a kde je směnit? To se pokusím v tomto článku vysvětlit.

Jaká je hlavní měna v Tunisku?

Hlavní měnou Tuniska je tuniský dinár, který se často uvádí jako denár. 1 denár je kolem 8 korun. Ale pozor! Měna v minulosti vůči koruně hodně oslabovala, vždy je dobré si zkontrolovat aktuální hodnotu.

Dinár má značku DT, podívejme se na hodnotu vůči koruně v posledních letech:

Rok 2006 – 1 DT = 18 Kč
Rok 2007 – 1 DT = 15 Kč
Rok 2015 – 1 DT = 13 Kč
Rok 2017 – 1 DT = 11 Kč
Rok 2019 – 1 DT = 8 Kč
Rok 2020 – 1 DT = 7 Kč
Rok 2021 – 1 DT = 8 Kč
Rok 2022 – 1 DT = 8 Kč

Doporučím aktuální kurz vždy zkontrolovat před dovolenou.

1 dinár se dělí dále na 1 000 milimů. Bankovky v Tunisu můžete mít v hodnotě 5, 10, 20 a 30 DT. Mince v hodnotě 1 DT a 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 milimů.

Kde vyměnit Tunisku měnu? Resp. jak získat dináry?

Hlavní měnou Tuniska je tuniský dinár, který se často uvádí jako denár. Směnit můžete často za dobrý kurz přímo v hotelích. Dinár by jste neměli vyvážet ze země. Proto je dobré jej utratit, nebo zpětně směnit, například na eura. K tomu je třeba mít ale potvrzení o první směně!

Často se také na letišti musí deklarovat kolik peněz si do země vezete (pokud je to více než 500 DT).

Zajistit si dináry doporučím i když lze platit valutami. Jednoduše proto, že máte lepší ceny a hlavně nesmlouváte ještě o kurzu (ono stačí smlouvat na trhu o normální ceně).

Platební karty a placení v Tunisku

Sice je zpoplatněný výběr z bankomatu, ale i tak můžete přicestovat s menším obnosem a vybrat si nějaké peníze v průběhu. Je to dobré i s ohledem na bezpečnost a případné krádeže. jednoduše řečeno do Tuniska je jednak problém přicestovat s kufrem peněz a také je to riskantní 🙂

Poplatek za výběr je kolem 100 korun, ale opravdu to závisí na bankomatu, bance apod. Dnes lze v Tunisku na některých místech kartou i platit. Já osobně upřednostňuji hotovost. Můžete si také přečíst o Egypt a peníze.

Do Tuniska eura nebo dolary?

Vzít si do Tuniska eura nebo dolary? Je to jedno. většinou platí, že mírně výhodnější je do zahraničí mimo evropu vozit dolary. V Tunisku jsem ale ten pocit neměl. Navíc eura u nás také lépe využijete, zatímco dolary by jste třeba směňovali zpět. Tedy do Tuniska eura – to je můj tip.