Rubriky
Tunisko tipy a informace

Jídlo v Tunisku

Gastronomie v Tunisku – jaké pokrmy si zde můžete vychutnat? Mnoho cestujících si v Tunisku dopřává pouze jídlo v hotelových komplexech v rámci all inclusive. To je poměrně škoda.

Jídlo v hotelích je mnohdy taková mezinárodní kuchyně vyráběná kateringovými firmami v různých kvalitách podle toho do jakého hotelu jídlo putuje. Tím nechci all inclusive nijak shazovat, ale takové jídlo dostanete +- po celém světě v lepších hotelích. Neutrální.

Ovoce většinou lehce podtržené, aby v hotelu nebyly průjmy, vše více sterilní a univerzálně dochucené. Tuniská kuchyně je ale přesný opak. Můžete se inspirovat a oživit si i domácí kuchyni a vaření.

Tuniskou kuchyni bych přirovnal marocké kuchyni – minimálně velkou částí. Jde o arabská jídla a pokrmy z části ovlivněné Francií. Kuskus na mnoho způsobů, tajine, ze sladkostí třeba chalva, baklava nebo magroudh. Sladké je vesměs velmi sladké. Kuchyni dominují ryby, skopové maso, hodně koření, ovoce a zelenina. Často jednodušší ale o to lépe dochucené pokrmy. V Tunisku se setkáte i s vnitřnostmi, různými pokrmy z mozečků apod.

Jaké jídlo v Tunisku vyzkoušet?

Tajine – maso, zelenina, koření a vajíčka připravováno ve speciální nádobě. Existují různé varianty tajine a místní tajine je velmi rozdílný s marockým – i proto doporučím vyzkoušet.

Ojja – ryby, maso nebo mozeček vařené v pálivé omáčce s rajčaty. Dochucené kořením (hlavně koriandr) a zapečené s vejci. Často velmi pálivé jídlo.

Saláty – převážně tuniský salát se nabízí ve většině restauracích, jde o sezonní zeleninu, většinou nasekáno na jemno, cibule, olej a koriandr. Zažil jsem různé variace, nejčastěji rajčata s cibulí a různě dochucená.

Uzeniny – můžete se setkat s různými uzeninami, převážně ze skopového a hovězího masa. Chutné jsou skopové párky.

Jídel je v Tunisku hodně, nejrůznější špízy, taštičky, různě vařená a dochucená masa, polévky a sladké dezerty. Setkáte se také s luštěninami, hodně používané jsou fazole a cizrna. Dost je využíván též česnek.

Z nápojů dominuje káva – často arabská káva s kardamomem a čaje – hodně čaj s mátou. V Tunisku se můžete setkat s pouličním občerstvením. Nejrůznější pojízdné stánky, kde se připravují levná a často velmi dobrá jídla.

Rubriky
Tunisko tipy a informace

Voda, jídlo a průjmy v Tunisku

Tunisko je Afrika, jiné bakterie, jiné klima a jiné standardy a normy. To logicky často vede pro Evropana ke střevním potížím. Stejně jako by turista z Asie měl větší riziko u nás. Máme jinou mikrofloru, jiné bakterie, jiný jídelníček, ingredience apod.

Voda v Tunisku a na co si dát pozor

Vodu v Tunisku v žádném případě nepít z veřejné sítě. Ono toto platí pro většinu destinací. I v Evropě je voda často jinak upravovaná a mnoho lidem neudělá dobře. V Tunisku má navíc některé špatné bakterie. Tedy platí že pijte vodu balenou. Kontrolujte zda láhev nebyla otevřená, poškozená apod., mohou zde být případy opětovného naplnění lahve. Ideální je lahev s pečetí.

Vyhněte se ledům, špinavým sklenicím, rozlévané vodě v barech k jídlu apod. Ideální je také občas si dát panáka silného alkoholu, jako takovou „dezinfekci“.

Jídlo v Tunisku a na co si dát pozor

Jídlo doporučím primárně tepelně upravené. Ovoce je fajn, ale skvěle se v něm množí bakterie. V Tunisku nikoho moc nebude trápit, že třeba rozpůlí meloun. Ten meloun pak bude klidně na sluníčku třeba hodinu, než jej převezme kuchař. A následně jej budete mít na talíři. Ovoce je fajn, ale silně rizikové, tedy když už, tak alespoň s rozumem. Různé bary s fresh džusy je obrovské riziko. Méně se vše umyje a když, tak opět vodou z kohoutku, které trochu zůstané v nádobě, přidá se tam ovoce mnohdy méně umyté atd.

Pokud chcete jíst mimo hotel, stravujte se tam, kde jsou velké točky lidí. To že budete v naleštěném bistru kde však nikdo není je větší riziko než špinavé bistro, kde se za den udělají stovky jídel.

Rozdílné klima a jak se na to připravit

V Tunisku je samozřejmě rozdílné klima. Rozdílné bakterie atd., dobré je před odjezdem brát pár třeba 2 týdny probiotika. Po celou dobu pobytu by jste měli doplňovat více tekutin. Vyhněte se také výrazným přechodům mezi teplem a zimou – silně klimatizovaná místnost vs. lehátko na sluníčku. Neoslabujte si zbytečně tělo.

Doporučím mít také desinfekční gel na ruce. Občas si ruce neumyjete a v ten moment je takový gel dobrý pomocník. Ačkoli všeobecně jsem proti většímu používání těchto desinfekcí. Jednoduše proto že bakterie jsou pro tělo důležité. Bakterie jsou součástí naší obranyschopnosti. Jiný kraj, jiný mrav se často říká a jelikož to není jen jiné klima a bakterie, doporučín si přečíst článek na téma bezpečnost v Tunisku.

Průjem v Tunisku a jak jej řešit

Když už to na vás přijde, nehrajte si na šamany. Nepoužívejte nějaké domácí staré léky s argumentem že doma vám to pomohlo. Třeba Imodium je dobré – na to aby jste došli do lékárny. Ale Imodium vyjma zpomalení činnosti střev (tedy nějakou dobu nemáte potřebu jít na záchod) nic neléčí.

Dobrá věc je Ercefuryl, ten dostanete v Tunisku v lékárnách a občas jej mají i hotely. Dobré je vždy po průjmu nejen řešit léčbu třeba tabletou Ercefuryl, ale také doplnit minerály a vitamíny, které tělo vyloučilo.

To jsou obecné rady, které jsou víceméně platné i pro další země, jako třeba Maroko, Egypt a další. Přečtěte si třeba články na téma voda v Maroku nebo mrkněte na zdravotní situaci na Madagaskaru, uvidíte že pro většinu zemí se doporučují podobné postupy.

V Tunisku jsou zvyklí na to, že turisti mají občas tyto problémy, ať už je to problém z rozdílného klimatu, průjem z vody či jídla nebo jiné potíže, nemusíte se absolutně bát jít na recepci hotelu a poradit se. Stejně tak se poradit v lékárnách. Vždy platí že prevence a přemýšlení je 10x efektivnější, než následné řešení problémů. Každopádně někdy se tomu člověk prostě nevyhne. Mohl bych vyprávět jak jsem se doslova pro*ral Asií 😀