Rubriky
Tunisko tipy a informace

Tunisko Mahdia – oblíbené tuniské letovisko

Letovisko a město Mahdia se nachází na pobřeží Středozemního moře, přibližně 150km jižně od města Tunis. Letovisko má svou skvělou historickou atmosféru. Ať už mluvím o krásné medině nebo o památkách. Město Mahdia je historické město.

Pláže v letovisku Mahdia v Tunisku

Máte rádi bílý písek a parádní čisté moře? Potom je Mahdia pro vás! Široké pláže, ideální na koupání a relax. Najdete i klidná místa. Pláže bych zařadil mezi ty nejlepší v Tunisku. Samozřejmostí je bohatá nabídka vodních sportů. Vstup do moře je převážně pozvolný, což nahrává rodinné dovolené.

V letovisku Mahdia najdete i různé zátoky s menšími plážemi. Podobné pláže na moc místech v Tunisku opravdu nenajdete, už třeba jen proto, že bílý písek není zrovna nejčastější v Tunisku.

Ubytování a zázemí

Severní část letoviska je více zastavěná, nabízí více možností ubytování a podle mě i o něco lepší pláž než jižní část. Ale to je čistě subjektivní. Hotely jsou většinou u pláže, nabízí slušný komfort, klimatizace. Celkově Mahdia patří mezi to lepší v Tunisku!

Výlety v okolí

Samotná Mahdia nabízí dost věcí, které stojí za to vidět a navštívit. Nádherná medina, do které se vstupuje branami. Rybářský přístav, námořní hřbitov nebo maják Cape Africa. To je několik zajímavých míst přímo v Mehdii. A co výlety v okolí?

Můžete využít nabídku hotelů a agentur. Nejčastější jsou výlety do Monsatiru, Tunisu, Kartága. Výlet do města El Jem s římským koloseem zvládnou i méně zdatní turisté. Samozřejmě můžete využít i výlety do pouště.

Můžete také využít výlety za delfíny, kurzy šnorchlování a potápění. Kousek od města Mahdia jsou korály a místa kde jsou delfíni.

Rubriky
Tunisko tipy a informace

Jak se chovat v Tunisku

Tunisko je poměrně otevřené vůči turistům. Je to dáno i množstvím turistů. Přesto jsou určité věci, které by měl slušný člověk respektovat. Ať už ze slušnosti, úcty nebo pro vlastní bezpečnost. Jak se tedy chovat v Tunisku?

Jak se chovat v Tunisku a oblečení

Velká část místních Tunisanů je konzervativní s ohledem na oděv. Samozřejmě pokud jedete do hotelového komplexu, můžete být oblečení jako v evropě na dovolené. Mimo hotel je ale dobré brát určité ohledy na vhodný typ oblečení. Mimochodem i ve slušném hotelu si myslím, že slušný člověk nebude u večeře sedět v plavkách.

Mimo hotel doporučuji nechodit oblečený v drahém oblečení. Omezte šperky, drahé kabelky (věřte že i když budete mít kopii, tak Tunisan si může myslet že jste bohatí a máte drahou kabelku). Doporučím pohodlné a né extra nápadné luxusní oblečení.

Ženy by neměly chodit příliš vyzývavě oblečené. Tedy ideálně nemít krátké mini sukně a velký výstřih. Pokud navštívíte mešitu, medinu nebo některá historická místa, doporučím mít delší kalhoty (alespoň ke kolenům) a zakrytá kolena.

Naopak na plážích můžete mít normální plavky.

Jak se chovat v Tunisku a fotografování

V Tunisku nesmíte fotografovat budovy s vlajkami. Vládní budovy, úřady, policejní služebny, vojenské areály, lidi v uniformě. Nefotografujte ani nádraží a strategické budovy. To že na internetu to někdo vyfotil neřešte. Mohli by jste se dostat do nepříjemné situace ze které by vás dostal jen velmi tučný úplatek. Tedy jídlo, památku, moře nebo hotel, to si vyfotit můžete. Ve městě ale buďte hodně opatrní na to, co fotíte.

Pravidla obchodu

Obchod má v Tunisku svá nepsaná pravidla. U služeb jako je taxi, nosiš kufrů, pokojská, číšník, kadeřník apod. se očekává spropitné. Jste spokojeni s průvodcem na výletě? Chová se k vám personál hotelu příjemně a udělal něco navíc? Pomohl vám personál se zavazadly? Odměňte to menším spropitným.

Na tržnicích ale i v menších obchůdcích se smlouvá. Pokud se pustíte do smlouvání a budete dlouho smlouvat, neměli by jste odcházet bez pořízení. Pokud samozřejmě nebudete spokojeni, ok, odejděte. Ale pokud si vyžádáte cenu kterou chcete, dostanete ji a odejdete, není to vhodné. Jinak samozřejmě pokud smlouvání nedopadne k vaší ceně, můžete jít, koneckonců vždy se také můžete vrátit.

Neodmítejte pozvání na čaj. To je občas časté třeba i v Maroku. Obchodník se vám věnuje, prohodíte několik vět a obchodník vás pozve na čaj. V ten moment je neslušné odmítnout čaj.

Neztrapňujte prodejce. Setkal jsem se s tím, že si někdo utahuje z prodejců protože smlouvají, nebo prodávají z vašeho pohledu cetky. Případně že jsou při prodeji občas až moc velcí divadelníci, kteří jsou schopní brečet že kvůli vám nebudou moci nakrmit manželku. To k Tunisku patří. Stejně jako z vás si nikdo nebude dělat srandičky že jste bílý jako stěna, oblečení jako šašci a zaplatili jste za cetku 10x víc než je její cena. Akceptujte rozdílnost. Můžete si udělat srandu ze sebe, ale vyhněte se ztrapňování a ponižování místních lidí.

Rubriky
Tunisko tipy a informace

Kde leží Tunisko a mapa Tuniska

Kde leží Tunisko? Tunisko leží na severu Afriky. Jen 150 Km od Sicílie. Rozlohou je více než dvojnásobné ve srovnání s ČR, ale počet obyvatel je srovnatelný s ČR. Tunisko leží v obklopení Alžírska a Lybie. Hlavním městem je město Tunis.

Tunisko patří do Maghrebu (Maroko, Alžír a Tunisko), dominantou je pohoří Atlas. Tunisko je omýváno Středozemním mořem, více než 40% území pokrývá poušť.

Tunisko mapa – kde přesně leží tato země?

Mimochodem Google Mapy jsou dobrý způsob, jak se navigovat v Tunisku. Můžete si před cestou stáhnout mapu do mobilu a fungovat tedy i bez dat. Ačkoli data v Tunisku nejsou drahá.

Mapa Tuniska – pro zvětšení mapy klikněte

Mapa Tuniska
Rubriky
Tunisko tipy a informace

Kam do Tuniska na dovolenku

Kam do Tuniska na dovolenou? Jak vybrat vhodně dovolenou? Nebudu popisovat desítky lokalit, resortů a měst, jelikož to by vám s výběrem ve finále nepomohlo. Základ je si určit zda chcete sever nebo jih, případně zda ostrov. Zda chcete primárně co nejlevnější a pěknou dovolenou u moře, nebo naopak dovolenou s výlety.

Tedy kam do Tuniska? Rozdíl sever vs. jih země

Sever země je chladnější, pokud se tedy obáváte velkého horka, vyražte na sever, kde může být o nějaký stupíněk chladněji. Ale zázraky nečekejte třeba v létě. V létě je velmi horko na jihu Itálie a Tunisko je ještě více na jih.

Rozdíl je také zda pevnina nebo ostrov. Pokud pevnina, máte větší možnost případných výletů. Naopak třeba ostrov Djerba na jihu Tuniska nabízí velmi levnou dovolenou a je vhodný pro ty, kdo chtějí ležet jen u moře a využívat výhody hotelu (zábava, jídlo).

Kam do Tuniska dle kvality moře?

O něco lepší moře je na severu Tuniska z hlediska čistoty moře. Ale krásná místa a krásné pláže najdete i na jihu.

Resumé?

Nejde říci toto místo je lepší a toho horší. Sever je mírně zelenější. Menší horko. Ostrovy jsou vhodné primárně pro klidnou dovolenou. Kdybych si měl vybrat něco takového mezi, aby se daly udělat pěkné výlety, asi bych volil letoviska jako Mahdia, Sousse nebo Monastir. Je to na severu, ale né úplném severu. Dají se zde podniknout pěkné výlety. Mahdia je asi nejzajímavějším místem. Je zde pěkné historické centrum, krásné pláže. Každopádně tyto 3 letoviska nabízí cestovky za skvělé ceny. A najdete tu vše pro aktivnější i klidnou dovolenou.

Rubriky
Tunisko tipy a informace

Co si přivézt z Tuniska?

Co si přivézt z Tuniska z dovolené? Dnes se podíváme na některé věci, které můžete na dovolené v Tunisu dobře pořídit. Osobně nejsem příznivcem cetek, jednoúčelných suvenýrů, které se kupují ze slušnosti a obdarovaný je obratem dá do vitríny. Vždy se snažím vyjma nějakého dárečku koupit i něco, co mně bude sloužit. Něco, co bych u nás nepořídil. Něco, co mi dovolenou připomene a budu mít třeba další důvod do země vyrazit po spotřebování.

Tedy Co si přivézt z Tuniska?

Koberce a koberečky

Krásné, barevné a kvalitní tkané a vázané koberce. Koberce skvělé kvality koupíte v Tunisku za velmi dobrou cenu. Nezapomínejte na na smlouvání i v prodejnách s koberci. Osobně řadím kvalitu Tuniských koberců na podobnou jako jsou Íránské. Neznamená to, že by jste táhli obrovský koberec. Můžete pořídit krásný a malý kobereček, nebo koberce v obrazku, jako umění. Dokonce i jako investici. Dobrý prodejce má nějaký certifikát. Jsou i koberce, které mají jiný odstín barvy z různých úhlů.

Sušené datle

Máte rádi sušené ovoce? Potom věřte že v Tunisku koupíte velmi dobré datle. Osobně mám nejraději datle z Íránu, také mi chutnaly datle z Emirátů, kde z nich dělají i luxusní bonboniery. Datle z Tunisu bych osobně kvalitou zařadil na úroveň Maroka. Ale pořád se bavíme o vynikajících a čerstvých datlích. Takovou kvalitu budete mít u nás problém pořídit. Případně za nesmyslné peníze. Kdo vyzkoušel datle z Afriky, blízkého východu, tak ví, jaký odpad se k nám bohužel dovází.

Nadoby a keramika

V Tunisku koupíte velmi levnou keramiku. Tedy třeba pěkný popelník, krásně malovaný. Nebo nádoby na Tajine, který je oblíbeným jídlem v Maroku.

Mohlo by vás zajímat:

Co dále nakoupit v Tunisku?

Pořídit můžete vlněné a lněné výrobky – šátky, šíly, přehozy. Ve slušné kvalitě. Koření – skvělý výběr a dobrá kvalita (žádné drcené mleté cihly). A také kožené výrobky – jen kontrolujte kvalitu prošití.

Nezapomínejte smlouvat. Trhy a malé obchůdky nadsadí ceny mnohdy na desetinásobky. Pokud před vámi bude prodejce brečet že nemá na jídlo pro manželku, nedejte se. Koneckonců vždy se můžete vrátit nebo produkt koupit jinde. Tuniští prodejci jsou často skvělý prodejci, kteří by mohli hrát v divadle. Umí předvést prodejní show. Mohou dělat jak milují Českou Republiku, protože tu mají strejdu, zmíní 2 fotbalisty a jak je to jejich srdeční cena a dají vám skvělou cenu. Ta je mnohdy stejně desetinásobná. Osobně doporučím mít u sebe méně peněz a klidně ukázat že víc prostě nemáte 🙂 Podívejte se na článek Tunisko peníze.

Budou brečet, hrát divadlo, nedejte se. Mimochodem většina výrobků v turistických destinacích jsou opravdu šmejdy s minimální hodnotou. Nekupujte kraviny. Cetky, suvenýry. A nepřeplácejte, zvyšujete tak i případnou cenu dalším lidem.

Rubriky
Tunisko tipy a informace

Jak dlouhý je let do Tuniska

Jak dlouho se letí do Tuniska z Prahy? A některé další informace k letu v tomto článku.

Na začátek zmíním, že doba letu do Tuniska je přibližně 2 hodiny a 20 minut. Je to však závislé na některých dalších parametrech. Záleží na větru, aktuální trase (různé společnosti mohou využít rozdílné koridory a trasy) a některých dalších okolnostech. Každopádně 2 hodiny a 20, 30 minut je standardem.

Let je tedy možná až překvapivě krátký s ohledem na to, že se ocitnete v Africe. Vlastně v úplně jiném podnebí. Na místě s tolik odlišnostmi.

Létá se i z dalších měst (Brno, Ostrava), na délku letu to má vliv jen jednotky minut.

Další časté otázky k délce letu na trase Praha – Tunisko

Jak dlouhý je let na Djerbu? Jak dlouho se letí na Djerbu?

Djerba je ostrov, který se nachází na jihu Tuniska. Navíc u ostrovů je třeba jiný přistávací manévr. Délka letu je tedy delší. Konkrétně v průměru 2 hodiny a 45 minut.Djerba

Jaká je doba letu do Monastir v Tunisku?

Doba letu je v průměru 2 hodiny a 25 minut. Letiště Monastir Habib Bourguiba International Airport obsluhuje nejen Monastir, ale některé okolní resorty a místa.

Jak dlouho se letí do Tabarky v Tunisku?

Díky umístění Tabarky – nachází se na severu země trvá délka letu 2 hodiny a 10 minut.

Jaké je délka letu do Tuniska? Vzdálenost Praha – Tunisko.

Záleží na tom zda letíte na sever, nebo jih země. Ale počítejte se vzdáleností přibližně 1850 Km. Mimochodem kdyby jste se do Tuniska chtěli vydat automobilem (jen pro zajímavost), nejrychlejší cesta by byla přes Itálii na samotný jih. A poté trajektem. Najeli by jste přibližně 2500 Km + platili trajekt na přibližně 250 Km přes moře.

Je třeba počítat s tím, že na takto krátkých letech hodně leteckých společností neposkytuje bezplatné jídlo. Na druhou stranu u 2 hodinového letu by to bylo zbytečné. Vzlétnete, pročtete si noviny a přistáváte 🙂

Rubriky
Tunisko tipy a informace

Jak se platí v Tunisku

Jak se platí v Tunisku? Jaká měna je v Tunisku a jak je to tady s kartami? Jaké peníze si přivézt a kde je směnit? To se pokusím v tomto článku vysvětlit.

Jaká je hlavní měna v Tunisku?

Hlavní měnou Tuniska je tuniský dinár, který se často uvádí jako denár. 1 denár je kolem 8 korun. Ale pozor! Měna v minulosti vůči koruně hodně oslabovala, vždy je dobré si zkontrolovat aktuální hodnotu.

Dinár má značku DT, podívejme se na hodnotu vůči koruně v posledních letech:

Rok 2006 – 1 DT = 18 Kč
Rok 2007 – 1 DT = 15 Kč
Rok 2015 – 1 DT = 13 Kč
Rok 2017 – 1 DT = 11 Kč
Rok 2019 – 1 DT = 8 Kč
Rok 2020 – 1 DT = 7 Kč
Rok 2021 – 1 DT = 8 Kč
Rok 2022 – 1 DT = 8 Kč

Doporučím aktuální kurz vždy zkontrolovat před dovolenou.

1 dinár se dělí dále na 1 000 milimů. Bankovky v Tunisu můžete mít v hodnotě 5, 10, 20 a 30 DT. Mince v hodnotě 1 DT a 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 milimů.

Kde vyměnit Tunisku měnu? Resp. jak získat dináry?

Hlavní měnou Tuniska je tuniský dinár, který se často uvádí jako denár. Směnit můžete často za dobrý kurz přímo v hotelích. Dinár by jste neměli vyvážet ze země. Proto je dobré jej utratit, nebo zpětně směnit, například na eura. K tomu je třeba mít ale potvrzení o první směně!

Často se také na letišti musí deklarovat kolik peněz si do země vezete (pokud je to více než 500 DT).

Zajistit si dináry doporučím i když lze platit valutami. Jednoduše proto, že máte lepší ceny a hlavně nesmlouváte ještě o kurzu (ono stačí smlouvat na trhu o normální ceně).

Platební karty a placení v Tunisku

Sice je zpoplatněný výběr z bankomatu, ale i tak můžete přicestovat s menším obnosem a vybrat si nějaké peníze v průběhu. Je to dobré i s ohledem na bezpečnost a případné krádeže. jednoduše řečeno do Tuniska je jednak problém přicestovat s kufrem peněz a také je to riskantní 🙂

Poplatek za výběr je kolem 100 korun, ale opravdu to závisí na bankomatu, bance apod. Dnes lze v Tunisku na některých místech kartou i platit. Já osobně upřednostňuji hotovost. Můžete si také přečíst o Egypt a peníze.

Do Tuniska eura nebo dolary?

Vzít si do Tuniska eura nebo dolary? Je to jedno. většinou platí, že mírně výhodnější je do zahraničí mimo evropu vozit dolary. V Tunisku jsem ale ten pocit neměl. Navíc eura u nás také lépe využijete, zatímco dolary by jste třeba směňovali zpět. Tedy do Tuniska eura – to je můj tip.

Rubriky
Tunisko tipy a informace

Djerba – ostrov Djerba Tunisko

Ostrov Djerba je zřejmě nejznámějším ostrovem v Tunisku a jednou z nejoblíbenějších destinací v této zemi. Proč tomu tak je? Čím je Djerba zajímavá?

Djerba Tunis informace

Ostrov je pevninou spojený mostem. Ale i přesto je Djerba primárně destinací pro koupání a relax. Krásné hotely, bazény, pěkné pláže. To je hlavní dominantou tohoto ostrova.

Djerba je největším Tuniským ostrovem. Přesto jeho rozloha je pouhých 514 km². Hlavní město Houmt Souk má přibližně 60 tisíc obyvatel a celý ostrov jen 120 tisíc obyvatel. Ostrov disponuje mezinárodním letištěm. Tedy při dovolené na Djerbě přistanete přímo na ostrově.

Djerba má stejná pravidla jako Tunisko

Nepotřebujete víza – o tom jak je to s vízy si přečtěte v článku Tunisko víza. Bezpečnost je zde stejná jako v dalších letoviscích. Turistická místa jsou v Tunisku na slušné bezpečnostní úrovni.

Doba letu do Monastir (DJE) – tedy na letiště na ostrově trvá přibližně 2 a půl hodiny. Rozdíl mezi lety z Prahy, Ostravy a Brna jsou rozdílné max. v jednotkách minut.

Djerba Pláže a místa kam vyrazit

Nejoblíbenější pláže se nachází na východě ostrova. Díky umístění nabízí krásný pohled na východ slunce. Pláže na Djerbě jsou klidnější. Najdete tu i místa téměř bez lidí. Co se týče vstupu do vody, tak ten je tu vesměs velmi pozvolný.

Vydat se můžete do Houmt Souk, tedy do největšího města na ostrově. Městečno Midoun je blízké zmíněnému východu ostrova. Nachází se zde krokodílí farma a muzeum. Výlet můžete podniknout také do pouště, což nabízí většina cestovet a agentur. Zažijete takové ty tradiční pouštní aktivity jako je například jízda na velbloudovi. Navštívit můžete také El Ghriba – nádhernou židovskou synagogu.

Pokud řešíte kdy na Djerbu vyrazit, koukněte na počasí v Tunisku.

Videa z Djerby

Mapa Djerba

Mapa ostrova – aktivní mapa Google – mimochodem Google mapy doporučím i na navigování na ostrově.

Rubriky
Tunisko tipy a informace

Víza do Tunisu – jak to je s vízy?

Je potřeba řešit víza pro dovolenou v Tunisku? Hned odpovím – v 95% případů není třeba vízum. Cestujete s cestovní kanceláří do Tuniska? Vízum nepotřebujete. Cestujete sami do Tuniska na dovolenou? Vízum nepotřebujete.

Vízum potřebujete jen za situace, že chcete navštívit okolní země. Tedy pokud by jste chtěli např. podniknout návštěvu Alžírska, máte smůlu bez víza.

Bez víza můžete být v Tunisku 90 dní. Povinností je mít pas platný minimálně 6 měsíců od data odjezdu ze země. To si zkontrolujte vždy ještě před pořízením zájezdu.

S ohledem na pas ještě doporučím si přečíst o bezpečnosti v Tunisku, především doporučím mít kopii pasu a pas mít ideálně v sejfu na pokoji.

Jsou v Tunisku nějaké další poplatky?

Možná jste si všimli, že některé země třeba nemají víza, ale musíte stejně něco platit. Je to takový trik jak do země získávat turisty, ale zároveň nepřijít o poplatky. Tunisko mělo odletovou taxu přibližně 370 Kč. Většinou byla v ceně zájezdu. Od roku 2015 tato taxa ale byla zrušena! Tedy aktuálně (2019) se nic takového neplatí.

Do Tuniska na občanku?

Nedávno jsem našel na jednom fóru otázku zda lze vyrazit do Tuniska na občanku, nebo zda si vzít pas nebo občanku. Samozřejmě potřebujete pas. Země není v evropské uniii. A ačkoli je od jihu Itálie jen kousek, jde o Afriku. Pas je nutnost.

Rubriky
Tunisko tipy a informace

Voda, jídlo a průjmy v Tunisku

Tunisko je Afrika, jiné bakterie, jiné klima a jiné standardy a normy. To logicky často vede pro Evropana ke střevním potížím. Stejně jako by turista z Asie měl větší riziko u nás. Máme jinou mikrofloru, jiné bakterie, jiný jídelníček, ingredience apod.

Voda v Tunisku a na co si dát pozor

Vodu v Tunisku v žádném případě nepít z veřejné sítě. Ono toto platí pro většinu destinací. I v Evropě je voda často jinak upravovaná a mnoho lidem neudělá dobře. V Tunisku má navíc některé špatné bakterie. Tedy platí že pijte vodu balenou. Kontrolujte zda láhev nebyla otevřená, poškozená apod., mohou zde být případy opětovného naplnění lahve. Ideální je lahev s pečetí.

Vyhněte se ledům, špinavým sklenicím, rozlévané vodě v barech k jídlu apod. Ideální je také občas si dát panáka silného alkoholu, jako takovou „dezinfekci“.

Jídlo v Tunisku a na co si dát pozor

Jídlo doporučím primárně tepelně upravené. Ovoce je fajn, ale skvěle se v něm množí bakterie. V Tunisku nikoho moc nebude trápit, že třeba rozpůlí meloun. Ten meloun pak bude klidně na sluníčku třeba hodinu, než jej převezme kuchař. A následně jej budete mít na talíři. Ovoce je fajn, ale silně rizikové, tedy když už, tak alespoň s rozumem. Různé bary s fresh džusy je obrovské riziko. Méně se vše umyje a když, tak opět vodou z kohoutku, které trochu zůstané v nádobě, přidá se tam ovoce mnohdy méně umyté atd.

Pokud chcete jíst mimo hotel, stravujte se tam, kde jsou velké točky lidí. To že budete v naleštěném bistru kde však nikdo není je větší riziko než špinavé bistro, kde se za den udělají stovky jídel.

Rozdílné klima a jak se na to připravit

V Tunisku je samozřejmě rozdílné klima. Rozdílné bakterie atd., dobré je před odjezdem brát pár třeba 2 týdny probiotika. Po celou dobu pobytu by jste měli doplňovat více tekutin. Vyhněte se také výrazným přechodům mezi teplem a zimou – silně klimatizovaná místnost vs. lehátko na sluníčku. Neoslabujte si zbytečně tělo.

Doporučím mít také desinfekční gel na ruce. Občas si ruce neumyjete a v ten moment je takový gel dobrý pomocník. Ačkoli všeobecně jsem proti většímu používání těchto desinfekcí. Jednoduše proto že bakterie jsou pro tělo důležité. Bakterie jsou součástí naší obranyschopnosti. Jiný kraj, jiný mrav se často říká a jelikož to není jen jiné klima a bakterie, doporučín si přečíst článek na téma bezpečnost v Tunisku.

Průjem v Tunisku a jak jej řešit

Když už to na vás přijde, nehrajte si na šamany. Nepoužívejte nějaké domácí staré léky s argumentem že doma vám to pomohlo. Třeba Imodium je dobré – na to aby jste došli do lékárny. Ale Imodium vyjma zpomalení činnosti střev (tedy nějakou dobu nemáte potřebu jít na záchod) nic neléčí.

Dobrá věc je Ercefuryl, ten dostanete v Tunisku v lékárnách a občas jej mají i hotely. Dobré je vždy po průjmu nejen řešit léčbu třeba tabletou Ercefuryl, ale také doplnit minerály a vitamíny, které tělo vyloučilo.

To jsou obecné rady, které jsou víceméně platné i pro další země, jako třeba Maroko, Egypt a další. Přečtěte si třeba články na téma voda v Maroku nebo mrkněte na zdravotní situaci na Madagaskaru, uvidíte že pro většinu zemí se doporučují podobné postupy.

V Tunisku jsou zvyklí na to, že turisti mají občas tyto problémy, ať už je to problém z rozdílného klimatu, průjem z vody či jídla nebo jiné potíže, nemusíte se absolutně bát jít na recepci hotelu a poradit se. Stejně tak se poradit v lékárnách. Vždy platí že prevence a přemýšlení je 10x efektivnější, než následné řešení problémů. Každopádně někdy se tomu člověk prostě nevyhne. Mohl bych vyprávět jak jsem se doslova pro*ral Asií 😀