Rubriky
Tunisko tipy a informace

Voda, jídlo a průjmy v Tunisku

Tunisko je Afrika, jiné bakterie, jiné klima a jiné standardy a normy. To logicky často vede pro Evropana ke střevním potížím. Stejně jako by turista z Asie měl větší riziko u nás. Máme jinou mikrofloru, jiné bakterie, jiný jídelníček, ingredience apod.

Voda v Tunisku a na co si dát pozor

Vodu v Tunisku v žádném případě nepít z veřejné sítě. Ono toto platí pro většinu destinací. I v Evropě je voda často jinak upravovaná a mnoho lidem neudělá dobře. V Tunisku má navíc některé špatné bakterie. Tedy platí že pijte vodu balenou. Kontrolujte zda láhev nebyla otevřená, poškozená apod., mohou zde být případy opětovného naplnění lahve. Ideální je lahev s pečetí.

Vyhněte se ledům, špinavým sklenicím, rozlévané vodě v barech k jídlu apod. Ideální je také občas si dát panáka silného alkoholu, jako takovou „dezinfekci“.

Jídlo v Tunisku a na co si dát pozor

Jídlo doporučím primárně tepelně upravené. Ovoce je fajn, ale skvěle se v něm množí bakterie. V Tunisku nikoho moc nebude trápit, že třeba rozpůlí meloun. Ten meloun pak bude klidně na sluníčku třeba hodinu, než jej převezme kuchař. A následně jej budete mít na talíři. Ovoce je fajn, ale silně rizikové, tedy když už, tak alespoň s rozumem. Různé bary s fresh džusy je obrovské riziko. Méně se vše umyje a když, tak opět vodou z kohoutku, které trochu zůstané v nádobě, přidá se tam ovoce mnohdy méně umyté atd.

Pokud chcete jíst mimo hotel, stravujte se tam, kde jsou velké točky lidí. To že budete v naleštěném bistru kde však nikdo není je větší riziko než špinavé bistro, kde se za den udělají stovky jídel.

Rozdílné klima a jak se na to připravit

V Tunisku je samozřejmě rozdílné klima. Rozdílné bakterie atd., dobré je před odjezdem brát pár třeba 2 týdny probiotika. Po celou dobu pobytu by jste měli doplňovat více tekutin. Vyhněte se také výrazným přechodům mezi teplem a zimou – silně klimatizovaná místnost vs. lehátko na sluníčku. Neoslabujte si zbytečně tělo.

Doporučím mít také desinfekční gel na ruce. Občas si ruce neumyjete a v ten moment je takový gel dobrý pomocník. Ačkoli všeobecně jsem proti většímu používání těchto desinfekcí. Jednoduše proto že bakterie jsou pro tělo důležité. Bakterie jsou součástí naší obranyschopnosti. Jiný kraj, jiný mrav se často říká a jelikož to není jen jiné klima a bakterie, doporučín si přečíst článek na téma bezpečnost v Tunisku.

Průjem v Tunisku a jak jej řešit

Když už to na vás přijde, nehrajte si na šamany. Nepoužívejte nějaké domácí staré léky s argumentem že doma vám to pomohlo. Třeba Imodium je dobré – na to aby jste došli do lékárny. Ale Imodium vyjma zpomalení činnosti střev (tedy nějakou dobu nemáte potřebu jít na záchod) nic neléčí.

Dobrá věc je Ercefuryl, ten dostanete v Tunisku v lékárnách a občas jej mají i hotely. Dobré je vždy po průjmu nejen řešit léčbu třeba tabletou Ercefuryl, ale také doplnit minerály a vitamíny, které tělo vyloučilo.

To jsou obecné rady, které jsou víceméně platné i pro další země, jako třeba Maroko, Egypt a další. Přečtěte si třeba články na téma voda v Maroku nebo mrkněte na zdravotní situaci na Madagaskaru, uvidíte že pro většinu zemí se doporučují podobné postupy.

V Tunisku jsou zvyklí na to, že turisti mají občas tyto problémy, ať už je to problém z rozdílného klimatu, průjem z vody či jídla nebo jiné potíže, nemusíte se absolutně bát jít na recepci hotelu a poradit se. Stejně tak se poradit v lékárnách. Vždy platí že prevence a přemýšlení je 10x efektivnější, než následné řešení problémů. Každopádně někdy se tomu člověk prostě nevyhne. Mohl bych vyprávět jak jsem se doslova pro*ral Asií 😀

Rubriky
Tunisko tipy a informace

Tunisko bezpečnost – na co si dát pozor

Tunisko bezpečnost aneb jak je na tom tato země? Na co si dát pozor a co nepodcenit? Hned na začátku zmíním, že především turistické destinace jsou poměrně dobře bezpečné. Je několik věcí, na které je třeba si dát pozor.

Bezpečnost v Tunisku a na co si dát pozor

Vyvarujte se demonstracím. Ty mohou nastat vyjímečně i v resortech. Doporučím hned na začátku se vyhnout těmto částem:

  • západ země a poblíž hranic s Alžírskem
  • jih země a hranice s Lybií

Doporučím vždy – opravdu vždy přečíst aktuální doporučení Ministerstva zahraničních věcí – web ministerstva.

Doporučím nechodit ve večerních hodinách venku a především v odlehlejších místech. Plně respektovat doporučení delegátů. Vyhnout se nejen demonstracím, ale také velkým modlitbám. A ženy by ideálně neměly mimo resort chodit osamocené.

Tunisko a kriminalita – na co si dát pozor

Drobná kriminalita je všude, přesto Tunisko je i v tomto ohledu poměrně dost bezpečné. Přesto je rozumné nenosit větší obnos peněz, drahé věci jako drahý mobil, zlaté hodinky, větší šperky apod.

Dnes musí být turisti velmi opatrní i v evropě, stačí se podívat jaké nástrahy číhají na turisty u nás. Pokud jste v jiné zemi, jste občas magnete. Je třeba si uvědomit, že v Tunisku je spousta chudých lidí a nejít tedy případnému problému naproti.

Doporučím jako pro každou zemi – cenosti moc nevozit a to co přivezete mít na pokoji v sejfu. Doporučuji okopírovat pas, mít fotku pasu a dokladů v mobilu zároveň. Uložit si důležitá čísla, třeba číslo pojišťovny. To doporučuji třeba i pro Madagaskar (Madagaskar bezpečnost) 🙂 Doporučuji to prostě všude, od Evropu až po Asii 🙂

Závěrem k bezpečnosti

Bezpečnost v letoviscích je na dobré úrovni a s trochou přemýšlení a normálního chování si můžete užít parádní dovolenou. Férové je říci, že v minulosti byly jednotky případů teroristických útoků i v letoviscích. Stejně tak ale byly teroristické útoky třeba v Barceloně, Německu, Anglii, Francii.

Pokud přesto chcete ject raději letecky po Evropě, koukněte na web dovolená letecky, kde najdete popsané různé destinace.

Osobně Tunis vnímám jako bezpečnou destinaci pro dovolenou s tím, že je dobré jako všude si vždy zjistit aktuální informace, třeba právě na stránkách ministerstva zahraničí.