Rubriky
Tunisko tipy a informace

Jídlo v Tunisku

Gastronomie v Tunisku – jaké pokrmy si zde můžete vychutnat? Mnoho cestujících si v Tunisku dopřává pouze jídlo v hotelových komplexech v rámci all inclusive. To je poměrně škoda.

Jídlo v hotelích je mnohdy taková mezinárodní kuchyně vyráběná kateringovými firmami v různých kvalitách podle toho do jakého hotelu jídlo putuje. Tím nechci all inclusive nijak shazovat, ale takové jídlo dostanete +- po celém světě v lepších hotelích. Neutrální.

Ovoce většinou lehce podtržené, aby v hotelu nebyly průjmy, vše více sterilní a univerzálně dochucené. Tuniská kuchyně je ale přesný opak. Můžete se inspirovat a oživit si i domácí kuchyni a vaření.

Tuniskou kuchyni bych přirovnal marocké kuchyni – minimálně velkou částí. Jde o arabská jídla a pokrmy z části ovlivněné Francií. Kuskus na mnoho způsobů, tajine, ze sladkostí třeba chalva, baklava nebo magroudh. Sladké je vesměs velmi sladké. Kuchyni dominují ryby, skopové maso, hodně koření, ovoce a zelenina. Často jednodušší ale o to lépe dochucené pokrmy. V Tunisku se setkáte i s vnitřnostmi, různými pokrmy z mozečků apod.

Jaké jídlo v Tunisku vyzkoušet?

Tajine – maso, zelenina, koření a vajíčka připravováno ve speciální nádobě. Existují různé varianty tajine a místní tajine je velmi rozdílný s marockým – i proto doporučím vyzkoušet.

Ojja – ryby, maso nebo mozeček vařené v pálivé omáčce s rajčaty. Dochucené kořením (hlavně koriandr) a zapečené s vejci. Často velmi pálivé jídlo.

Saláty – převážně tuniský salát se nabízí ve většině restauracích, jde o sezonní zeleninu, většinou nasekáno na jemno, cibule, olej a koriandr. Zažil jsem různé variace, nejčastěji rajčata s cibulí a různě dochucená.

Uzeniny – můžete se setkat s různými uzeninami, převážně ze skopového a hovězího masa. Chutné jsou skopové párky.

Jídel je v Tunisku hodně, nejrůznější špízy, taštičky, různě vařená a dochucená masa, polévky a sladké dezerty. Setkáte se také s luštěninami, hodně používané jsou fazole a cizrna. Dost je využíván též česnek.

Z nápojů dominuje káva – často arabská káva s kardamomem a čaje – hodně čaj s mátou. V Tunisku se můžete setkat s pouličním občerstvením. Nejrůznější pojízdné stánky, kde se připravují levná a často velmi dobrá jídla.