Rubriky
Tunisko tipy a informace

Jak se chovat v Tunisku

Tunisko je poměrně otevřené vůči turistům. Je to dáno i množstvím turistů. Přesto jsou určité věci, které by měl slušný člověk respektovat. Ať už ze slušnosti, úcty nebo pro vlastní bezpečnost. Jak se tedy chovat v Tunisku?

Jak se chovat v Tunisku a oblečení

Velká část místních Tunisanů je konzervativní s ohledem na oděv. Samozřejmě pokud jedete do hotelového komplexu, můžete být oblečení jako v evropě na dovolené. Mimo hotel je ale dobré brát určité ohledy na vhodný typ oblečení. Mimochodem i ve slušném hotelu si myslím, že slušný člověk nebude u večeře sedět v plavkách.

Mimo hotel doporučuji nechodit oblečený v drahém oblečení. Omezte šperky, drahé kabelky (věřte že i když budete mít kopii, tak Tunisan si může myslet že jste bohatí a máte drahou kabelku). Doporučím pohodlné a né extra nápadné luxusní oblečení.

Ženy by neměly chodit příliš vyzývavě oblečené. Tedy ideálně nemít krátké mini sukně a velký výstřih. Pokud navštívíte mešitu, medinu nebo některá historická místa, doporučím mít delší kalhoty (alespoň ke kolenům) a zakrytá kolena.

Naopak na plážích můžete mít normální plavky.

Jak se chovat v Tunisku a fotografování

V Tunisku nesmíte fotografovat budovy s vlajkami. Vládní budovy, úřady, policejní služebny, vojenské areály, lidi v uniformě. Nefotografujte ani nádraží a strategické budovy. To že na internetu to někdo vyfotil neřešte. Mohli by jste se dostat do nepříjemné situace ze které by vás dostal jen velmi tučný úplatek. Tedy jídlo, památku, moře nebo hotel, to si vyfotit můžete. Ve městě ale buďte hodně opatrní na to, co fotíte.

Pravidla obchodu

Obchod má v Tunisku svá nepsaná pravidla. U služeb jako je taxi, nosiš kufrů, pokojská, číšník, kadeřník apod. se očekává spropitné. Jste spokojeni s průvodcem na výletě? Chová se k vám personál hotelu příjemně a udělal něco navíc? Pomohl vám personál se zavazadly? Odměňte to menším spropitným.

Na tržnicích ale i v menších obchůdcích se smlouvá. Pokud se pustíte do smlouvání a budete dlouho smlouvat, neměli by jste odcházet bez pořízení. Pokud samozřejmě nebudete spokojeni, ok, odejděte. Ale pokud si vyžádáte cenu kterou chcete, dostanete ji a odejdete, není to vhodné. Jinak samozřejmě pokud smlouvání nedopadne k vaší ceně, můžete jít, koneckonců vždy se také můžete vrátit.

Neodmítejte pozvání na čaj. To je občas časté třeba i v Maroku. Obchodník se vám věnuje, prohodíte několik vět a obchodník vás pozve na čaj. V ten moment je neslušné odmítnout čaj.

Neztrapňujte prodejce. Setkal jsem se s tím, že si někdo utahuje z prodejců protože smlouvají, nebo prodávají z vašeho pohledu cetky. Případně že jsou při prodeji občas až moc velcí divadelníci, kteří jsou schopní brečet že kvůli vám nebudou moci nakrmit manželku. To k Tunisku patří. Stejně jako z vás si nikdo nebude dělat srandičky že jste bílý jako stěna, oblečení jako šašci a zaplatili jste za cetku 10x víc než je její cena. Akceptujte rozdílnost. Můžete si udělat srandu ze sebe, ale vyhněte se ztrapňování a ponižování místních lidí.